Steven Bixby, skazany na karę śmierci za zabicie dwóch policjantów w 2003 r., stara się uniknąć egzekucji. Jego prawnicy twierdzą, że jest "suwerennym obywatelem" i przez to wyrok nie może zostać zrealizowany - donosi FOX News. 8 grudnia 2003 roku w Abbeville w Karolinie Południowej, po sporze o poszerzenie drogi przez posiadłość rodziny Bixby, doszło do 12-godzinny strzelaniny z policją. Zginęło dwóch funkcjonariuszy.
Czytaj więcej: Przerażające odkrycie archeologów na cmentarzysku w Turcji
Rodzina Bixby'ego twierdziła, że państwo nie ma prawa ingerować w ich własność. FBI klasyfikuje takich ludzi jako ekstremistów, którzy nie uznają władzy rządowej. Takie osoby składają też liczne pozwy sądowe wobec władz. Steven Bixby został skazany na śmierć w 2007 r., ale jego egzekucja była opóźniana z powodu braku środków do wykonania wyroku.
Obrońcy Bixby'ego argumentują, że jego przekonania uniemożliwiają mu zrozumienie wyroku śmierci i racjonalną komunikację z prawnikami. Michael Meltsner, profesor prawa, w rozmowie z FOX News zauważa, że choć przekonania Bixby'ego mogą być uznane za szalone, niekoniecznie stanowią podstawę do unieważnienia wyroku. Sąd w Karolinie Południowej może jednak przyjąć wyższe standardy niż te ustalone przez Sąd Najwyższy USA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samo posiadanie szalonego przekonania nie służy jako obrona przed przestępstwem ani egzekucją. Oczywiście sądy Karoliny Południowej mogą zdecydować, że skoro Bixby nie może komunikować się ze swoim prawnikiem, to nie można go stracić - cytuje portal profesora Meltsnera. - To może być straszna niepełnosprawność, a ten facet brzmi dość szalenie. Ale może być też złośliwy i manipulować.
Psycholog twierdził nawet, że Bixby rozumie, co doprowadziło do skazania go na śmierć, ale sądził, że krew znaleziona na jego ubraniach w noc zabójstwa zawiera DNA Jezusa Chrystusa - informował New York Post.
Kara śmierci powinna zostać wykonana do września. O metodzie nie zdecydowano jeszcze, jednak Bixby ma do wyboru rozstrzelanie lub śmiertelny zastrzyk. W Karolinie Południowej na początku marca rozstrzelany został Brad Sigmon, a 11 kwietnia tą metodą stracony zostanie Mikal Mahdi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.