Luigi Mangione może zostać skazany na karę śmierci. Właśnie takiego wyroku mają domagać się prokuratorzy federalni w USA - donosi "Metro". 26-latek jest oskarżony o zabójstwo Briana Thompsona, szefa firmy ubezpieczniowej UnitedHealthcare. Prokurator generalna Pam Bondi ogłosiła, że decyzja ta jest częścią działań mających na celu walkę z przestępczością. Mangione, który ma wielu zwolenników, nie przyznał się do winy.
Morderstwo Briana Thompsona było zaplanowanym, dokonanym z zimną krwią zamachem, który wstrząsnął Ameryką - cytuje "Metro" Pam Bondi. - Po starannym rozważeniu sprawy nakazałam prokuratorom, aby domagali się kary śmierci w tej sprawie. Realizujemy program prezydenta Trumpa mający na celu położenie kresu brutalnym przestępstwom i przywrócenie Ameryce bezpieczeństwa - dodała prokurator.
Mangione został aresztowany pięć dni po zabójstwie, które miało miejsce 4 grudnia przed hotelem w Nowym Jorku. Prokuratorzy twierdzą, że Mangione dokładnie zaplanował atak, a w jego notatkach znaleziono dokładne plany. Zarzuty federalne obejmują morderstwo z użyciem broni palnej, co może skutkować karą śmierci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzja o domaganiu się kary śmierci spotkała się z różnymi reakcjami. Fundusz na obronę prawną Mangione zebrał już ponad 720 tys. dolarów. Jego prawnicy nie skomentowali jeszcze decyzji Bondi. Proces w sprawie zarzutów stanowych, które nie przewidują kary śmierci, ma się odbyć przed procesem federalnym.
Czytaj więcej: Nie żyje Val Kilmer. Informacje potwierdziła córka
Na miejscu zbrodni znaleziono łuski z napisem "zaprzeczyć", "bronić" i "zdetronizować". W plecaku podejrzanego odkryto pieniądze z gry Monopoly oraz dokumenty, w tym manifest krytykujący amerykański system ubezpieczeń zdrowotnych.
Ustalono, że 26-latek pochodzi z prominentnej rodziny w Maryland i ukończył wyższe studia, był inżynierem oprogramowania. Mangione przeszedł nieudaną operację kręgosłupa po wypadku surfingowym na Hawajach. Zerwał kontakt z rodziną i przeprowadził się do Japonii. Zaczął tam szukać alternatywnej terapii, interesował się np. grzybami halucynogennymi.
Czytaj więcej: Nowa lista leków refundowanych. Zmiany wchodzą od 1 kwietnia