Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Przełom w walce z pedofilią. Pierwszy wpis do rejestru sprawców już blisko

0

Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Pedofilii, organ powołany przez polski Sejm w 2020 roku, ogłosiła decyzję o wpisaniu do rejestru sprawców przestępstw seksualnych na tle pedofilskim osoby, której tożsamości nie ujawniono publicznie. O sprawie poinformował portal Onet.

Przełom w walce z pedofilią. Pierwszy wpis do rejestru sprawców już blisko
Przełom w walce z pedofilią. (Needpix)

Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Pedofilii podjęła przełomową decyzję o wpisie do rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym. Jest to pierwszy tego rodzaju przypadek w historii działalności tej instytucji. Decyzja wymaga dalszych kroków formalnych, które mogą zadecydować o jej ostatecznym losie.

Informację o tej decyzji opublikował w czwartek portal Onet, wskazując, że komisja nie ujawnia szczegółów dotyczących osoby objętej postanowieniem ani okoliczności przestępstwa.

Jak podaje Onet, "decyzja została przekazana sprawcy i ofierze", a obie strony mają 30 dni na ewentualne odwołanie się do sądu. Jeśli żadna ze stron nie wniesie sprzeciwu, nazwisko, zawód i adres skazanego znajdą się w rejestrze dożywotnio.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ferdynand Grüning. Gwałcił i zabijał dzieci w II RP. Historia "Wampira z Łodzi"

Potwierdzenie komisji na portalu X. Decyzja wciąż nieprawomocna

Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Pedofilii potwierdziła te informacje we wpisie na portalu X.

- W związku z zapytaniami dot. postępowań wyjaśniających prowadzonych przez państwową komisję możemy poinformować o podjęciu przez Państwową Komisję ds. Przeciwdziałania Pedofilii postanowienia o wpisie do rejestru sprawców. Postanowienie jest nieprawomocne. Więcej informacji w tej sprawie nie udzielamy - czytamy w oficjalnym oświadczeniu instycucji.

Zakres działań Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Pedofilii

Komisja ds. pedofilii została utworzona 24 lipca 2020 roku na mocy ustawy przyjętej przez Sejm, a do jej głównych zadań należy m.in. analiza spraw o przedawnionym charakterze oraz wpisywanie sprawców przestępstw seksualnych na listę rejestru.

W składzie komisji powinno znajdować się siedmiu członków, z czego trzech wybieranych jest przez Sejm, jeden przez Senat, kolejny przez prezydenta, następny przez premiera oraz jeden przez Rzecznika Praw Dziecka.

Pierwsza decyzja o wpisie do rejestru stanowi istotny precedens, który może wpłynąć na dalsze działania komisji oraz być sygnałem dla ofiar i społeczeństwa, że sprawcy tego rodzaju przestępstw mogą ponieść konsekwencje nawet po upływie wielu lat.

Autor: BOK
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić