W piątek (20 grudnia) na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu doszło do tragicznego zamachu. Kierowca samochodu marki bmw wjechał w tłum, zabijając pięć, w tym 9-letnie dziecko. Poszkodowanych zostało aż 205 osób, z czego 86 jest poważnie rannych, a 41 pacjentów jest w stanie ciężkim. Sprawcą jest 50-letni lekarz psychiatra z Arabii Saudyjskiej.
Taleb Abdul Dżawad ma trafić do aresztu pod zarzutem pięciokrotnego morderstwa, wielokrotnych prób zabójstwa oraz spowodowania licznych uszkodzeń ciała. Motywem działania mężczyzny miało być niezadowolenie z tego, jak w Niemczech traktuje się uchodźców z Arabii Saudyjskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Magdeburg. Polak o sytuacji po zamachu
Polsat News rozmawiał na temat sytuacji w Magdeburgu z Bartłomiejem Bukowskim, przewodniczym Związku Polaków w tym mieście. Opisał on, jak Niemcy przeżywają traumę po potwornej tragedii, jaka wydarzyła się w piątkowy wieczór.
Powoli ten szok i ta żałoba ustępują rozdrażnieniu. Ludzie są rozdrażnieni, ponieważ politycy przyjeżdżają i za każdym razem mówią to samo. Wyrażają współczucie, obiecują wyciągnięcie konsekwencji, po czym żadnych konsekwencji się nie wyciąga. Mamy bardzo ekstremalną sytuację. Ludzie płaczą, są bezsilni - przyznał Bukowski.
Jak zaznaczył, w mediach społecznościowych pojawia się wiele sprzecznych informacji na temat podejrzanego o zamach, jego motywów i okoliczności samego zdarzenia. Przyznał, że należy zaczekać z ferowaniem wniosków na zakończenie śledztwa przez służby. Mnóstwo wątpliwości budzi również kwestia ochrony jarmarku przed takimi zdarzeniami. Piątkowy atak wywołał natychmiastową reakcję władz wielu miast w sprawie środków ostrożności przy okazji tego typu wydarzeń.