Przestępcy coraz częściej podszywają się pod firmy oferujące sprzedaż opału. Tych w Polsce nie brakuje. Konsumenci skuszeni okazyjną ceną nie weryfikują czy dana firma istnieje, za zakupiony opał płacą przelewem i w efekcie tracą pieniądze. Taka sytuacja miała miejsce w środę (27 listopada) w powiecie wschowskim w województwie lubuskim.
Policjanci otrzymali zawiadomienie o oszustwie "na węgiel" od jednej z mieszkanek powiatu. Kobieta ze strony internetowej, łudząco podobnej do oficjalnej witryny sklepu oferującego sprzedaż węgla zamówiła jedną tonę ekogroszku - informuje młodszy aspirant Dorota Kwiatkowska z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie.
Za zakupiony towar kobieta zapłaciła przelewem z konta bankowego. Pokrzywdzona zamówionego towaru niestety nie otrzymała, wtedy zrozumiała została oszukana. - Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy. Okazyjna cena to często pierwszy sygnał ostrzegawczy, że możemy mieć do czynienia z oszustem - dodaje mł. asp. Kwiatkowska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oszustwo "na węgiel". Jak nie dać się oszukać?
Policjanci przypominają, by podczas zakupów zachować czujność i nie dać się skusić atrakcyjnie wyglądającym ofertom. W szczególności radzą, by kupować opał u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, nie wierzyć w szokująco niską cenę, czy sprawdzać autentyczność firm.
Czytaj więcej: 26 osób rannych. Polak zatrzymany po karambolu w Niemczech
Kolejne policyjne porady to ograniczone zaufanie do sprzedającego oraz konsultantów telefonicznych, przy odbiorze sprawdzać zakupiony towar i również płacić dopiero wtedy. Ponadto nie należy otwierać znajdujących się w wiadomościach linków, nie pobierać załączników i nie odpowiadać na oferty przesłane SMS-em i e-mailem.
Podobna sytuacja związana z oszustwem na węgiel miała miejsce w ostatnich dniach w powiecie jarocińskim w woj. wielkopolskim. Mężczyzna stracił 2,5 tys. zł.