W czwartek Komenda Stołecznej Policji poinformowała na portalu X o zatrzymaniu kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna, będący pod wpływem narkotyków, miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
Do incydentu doszło około godziny 9.20 na skrzyżowaniu ulicy Sokoła z Wybrzeżem Szczecińskim. Stołeczni wywiadowcy próbowali zatrzymać do kontroli kierowcę Renault Thalia, który zignorował sygnały dźwiękowe i świetlne, kontynuując jazdę. Podczas pościgu na Wale Miedzeszyńskim doszło do kolizji z innym pojazdem.
Zatrzymanym okazał się 46-letni obywatel Polski. Policja podkreśliła, że w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Obecnie trwają czynności wyjaśniające.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe przepisy i zaostrzenie kar
Na początku stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym. Propozycje obejmują wyższe sankcje za brawurową jazdę oraz zaostrzenie kar za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Jednym z kluczowych elementów jest zaostrzenie sankcji dla kierowców łamiących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. W razie naruszenia zakazu sąd będzie mógł orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, konfiskatę pojazdu oraz minimalne świadczenie pieniężne w wysokości 10 tys. zł.
Czytaj także: "Anglik przyjechał". Dwa ronda, ten sam błąd kierowcy
Opinia publiczna popiera surowsze kary
Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że większość Polaków popiera dożywotnie odebranie prawa jazdy osobom, które łamią sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Aż 53,3 proc. respondentów zdecydowanie zgadza się z tym pomysłem, a 16,4 proc. raczej się zgadza.
Nowe przepisy mają również wprowadzić zmiany dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. W przypadku stężenia alkoholu od 0,5 do 1,5 promila sąd będzie mógł zdecydować o przepadku pojazdu, a powyżej 1,5 promila konfiskata będzie obowiązkowa. Dodatkowo, dla kierowców z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, planowane jest uniemożliwienie zawieszenia kary pozbawienia wolności.
Podczas toczących się coraz częściej dyskusji dotyczących zaostrzenia kar, eksperci wskazują, że to nieuchronność kary jest najlepszym "środkiem odstraszającym".