Potencjalny zabójca za kółkiem? Szok, ile km/h jechał we mgle
Policjanci z Leszna zatrzymali kierowcę, który swoim zachowaniem na drodze mógł doprowadzić do tragedii. Mężczyzna w gęstej mgle poruszał się po drodze ekspresowej S5 z zawrotną prędkością niemal 200 km/h. Zatrzymany został przez funkcjonariuszy w nieoznakowanym radiowozie z wideorejestratorem.
Podczas rutynowego patrolu, policjanci zauważyli kierowcę audi, który zignorował trudne warunki atmosferyczne i poruszał się z wyjątkowo dużą prędkością.
Okazało się, że kierowca jechał z prędkością 191 kilometrów na godzinę. To jest o 71 za dużo. Kierowcą okazał się 32-letni mieszkaniec powiatu grodziskiego - poinformowała Monika Żymełka z Komendy Powiatowej Policji w Lesznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wjechał na czerwonym świetle. Kierowca nie miał szans
Przy takiej prędkości, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, reakcja na potencjalne zagrożenia na drodze staje się praktycznie niemożliwa, co zwiększa ryzyko wypadków.
Wysoka kara za nadmierną prędkość
Mężczyzna, którego zatrzymano, musiał liczyć się z konsekwencjami. Policjanci nałożyli na niego mandat w wysokości 2500 złotych oraz 15 punktów karnych. Takie sankcje mają być przestrogą zarówno dla ukaranego, jak i innych kierowców, którzy ignorują przepisy ruchu drogowego oraz zdrowy rozsądek.
Mgła na drodze – policja apeluje o rozwagę
Jesienne poranki i wieczory coraz częściej przynoszą kierowcom trudne warunki pogodowe, takie jak gęste mgły. Policja przypomina, że w takich sytuacjach należy odpowiednio korzystać z oświetlenia samochodowego.
Reflektory "długie" emitują dużo więcej światła rozproszonego niż światła mijania, przez co tworzą przed samochodem białą ścianę. Dlatego zaleca się korzystanie z świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich, albo obu jednocześnie. Tylne przeciwmgłowe, używamy, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów — wyjaśnia Monika Żymełka.
Przypomnienie zasad odpowiedniego użytkowania świateł przeciwmgłowych jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy mgły mogą występować regularnie.