W sobotę w Kaliszu doszło do porzucenia psa. Kierowca skutera zostawił zwierzę w worku przy ulicach Łódzkiej i Nędzerzewskiej. Jak podaje TVN24, świadkowie wezwali straż miejską, która powiadomiła policję. Pies trafił do schroniska, gdzie został zbadany przez weterynarza.
Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu, Jacek Kołata, podkreśla, że porzucanie zwierząt to częsty problem. TVN24 zauważa, że nowe przepisy dotyczące czipowania mogą pomóc w identyfikacji właścicieli i zmniejszeniu liczby takich przypadków.
To bardzo traumatyczne przeżycie dla zwierzęcia. Wyrzucanie psa (...) może skończyć się nie tylko śmiercią zwierzęcia, ale też doprowadzić do wypadku samochodowego - powiedział Kołata, cytowany przez TVN24.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracownicy schroniska wybryk kierowcy skutera określają jednym słowem. "Bestialstwo" - grzmią.
W Kaliszu niedawno zgłoszono inny przypadek porzucenia psa. Straż Miejska znalazła zwierzę przywiązane do barierki. Właścicielka tłumaczyła, że zapomniała o psie, za co została ukarana mandatem.
Nowe przepisy w Sejmie
Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. TVN24 podaje, że nowe przepisy mają wprowadzić obowiązkowe czipowanie i sterylizację zwierząt. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić właściciela porzuconego psa.
W Sejmie działa Komisja Nadzwyczajna do spraw ochrony zwierząt. Poseł Barbara Oliwiecka z Polski 2050 informuje, że komisja rozpatruje projekty ustaw dotyczące ochrony zwierząt. Pierwsze czytanie projektu "STOP łańcuchom" zaplanowano na 30 stycznia.
Wzrost liczby bezdomnych zwierząt
W kaliskim schronisku przebywa obecnie 180 bezdomnych zwierząt, co stanowi wzrost o 60 w porównaniu do początku 2024 r. TVN24 informuje, że w 2022 r. w polskich schroniskach było ponad 120 tys. bezdomnych zwierząt. Koszty utrzymania zwierząt w schroniskach rosną, co stanowi wyzwanie dla gmin.