To zdarzenie wstrząsnęło całymi Niemcami. 13 lutego 2025 roku Farhad Noori, prowadząc biały samochód marki Mini Cooper, ominął policyjny pojazd zabezpieczający marsz zorganizowany przez związek zawodowy ver.di i przyspieszył, wjeżdżając w grupę około 1500 uczestników demonstracji.
Policja oddała strzał w kierunku pojazdu, aby go zatrzymać, po czym obezwładniła sprawcę na miejscu zdarzenia. W sumie poszkodowanych zostało 36 osób.
Gdy mężczyzna został wyciągnięty z pojazdu, krzyczał "Allahu Akbar" ("Bóg jest wielki"). Już na tym etapie podejrzewano, że atak mógł mieć podłoże islamistyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Farhad Noori przesłuchany. Oto co powiedział
Według prokurator generalnej Gabriele Tilmann, po zatrzymaniu Noori zaczął się modlić. Następnie, jak podaje "Bild", w komendzie policji udzielił szczegółowych informacji na temat swojego życia, środowiska społecznego i sytuacji finansowej. Po chwili przerwy zapowiedział, że wyjaśni motywy swojego czynu.
Allah mi to nakazał - tłumaczył Noori podczas przesłuchania.
Twierdził, że jego celem było "wysłanie wszystkich do raju". W miarę upływu czasu jego wypowiedzi stawały się coraz bardziej chaotyczne, a ton głosu podnosił. Ostatecznie policja zdecydowała się przerwać przesłuchanie.
Prokurator Tilmann potwierdziła, że można mówić o islamistycznej motywacji ataku, choć nie znaleziono dowodów na to, by 24-latek był członkiem jakiejkolwiek organizacji terrorystycznej. Śledczy badają także jego osobowość - nie stwierdzono u niego choroby psychicznej.
Dlaczego Farhad Noori nie został deportowany?
Mimo odrzuconego wniosku o azyl Noori pozostał w Niemczech. Jego deportację uniemożliwiła pandemia COVID-19.
Na początku 2021 roku otrzymał tymczasowe prawo pobytu, a jesienią tego samego roku — zgodę na pozostanie jako "dobrze zintegrowany dorosły".