Pierwsze zgłoszenie wpłynęło około godziny 5.00. Według relacji 44-letniego mieszkańca Tarnowskich Gór, duży czarny pies uniemożliwiał mu wejście na posesję przy ulicy Parkowej. Podczas próby przepędzenia zwierzę zaatakowało go i pogryzło, po czym uciekło.
Chwilę później, ten sam pies zaatakował 34-letniego mężczyznę kilka posesji dalej. W tym przypadku obrażenia były znacznie poważniejsze – pogryzienia twarzy wymagały hospitalizacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Interwencja z udziałem rakarza
Policjanci szybko podjęli działania, lokalizując psa na sąsiedniej posesji. Agresywne zachowanie zwierzęcia uniemożliwiło jednak schwytanie go nawet przy pomocy rakarza.
Kilkukrotne próby i wykorzystanie dostępnych środków niestety nie przyniosło skutku, a rozwścieczony pies ruszył w kierunku mundurowych – wyjaśnia policja z Tanowskich Gór w oficjalnym komunikacie.
W momencie, gdy zwierzę zaatakowało funkcjonariuszy i rakarza, mundurowi byli zmuszeni użyć broni służbowej. Jak podkreślono w oświadczeniu, działanie to było zgodne z obowiązującymi procedurami.
W obliczu bezpośredniego zagrożenia życia, zgodnie z procedurami wykorzystali oni broń służbową, skutecznie unieszkodliwiając zwierzę.
Ustalanie okoliczności zdarzenia
Policja, we współpracy z powiatowym lekarzem weterynarii, prowadzi teraz dochodzenie mające na celu ustalenie właściciela zwierzęcia oraz okoliczności, które doprowadziły do tego, że agresywny pies znalazł się na ulicy bez opieki.
Jak postępować w przypadku ataku psa?
Policja przypomina podstawowe zasady zachowania w obliczu ataku agresywnego psa:
- Staraj się nie uciekać i nie okazuj strachu,
- Unikaj kontaktu wzrokowego z psem,
- Jeśli pies zaatakuje, osłoń się dostępnymi przedmiotami,
W razie przewrócenia zastosuj pozycję "żółwia" – schowaj kciuki do środka dłoni, załóż ręce na kark, a głowę przyciągnij do kolan.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.