Jak informuje Straż Miejska w Gdańsku na swoim profilu na Facebooku, uwagę funkcjonariuszy zwrócił kierowca samochodu, który zignorował zakazu ruchu na ul. Słupskiej. Kierujący zapewnił strażnika miejskiego, "że za chwilkę może odjechać. Mimo to funkcjonariusz podjął interwencję".
W trakcie kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą 36-letni mężczyzna nie posiada prawa jazdy. Uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi stracił za przekroczenie limitu punktów karnych.
Mężczyzna z dokumentami przekazał też funkcjonariuszom wezwanie na komisariat w związku z kierowaniem pojazdem bez uprawnień. Strażnicy podejrzewali, że to nie pierwsza tego typu sytuacja - wskazują gdańscy Strażnicy Miejscy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strażnicy wezwali na miejsce patrol policji z Komendy Miejskiej w Gdańsku, która potwierdziła, że kierowca ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Teraz grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Utrata prawa jazdy
Utrata prawa jazdy oznacza brak uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Może być wprowadzona okresowo lub dożywotnio. Decyzję podejmuje sąd po przeprowadzeniu postępowania. Czas, na jaki kierowca może stracić uprawnienia, zależy od rodzaju przewinienia, jakie popełnił.
I tak np. 3-miesięczny zakaz prowadzenia samochodów orzekany jest m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h i więcej. Taką samą karę można dostać za przewożenie w pojeździe większej liczby pasażerów, niż wynika to z dowodu rejestracyjnego.
Na pół roku uprawnienia mogą stracić kierujący, którzy wsiadają za kierownicę w stanie po spożyciu alkoholu, o ile mamy do czynienia z wykroczeniem. Za prowadzenie w stanie nietrzeźwości, żeby utracić prawo jazdy na okres 12 miesięcy. Jeśli np. kierowca spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym uprawnienia, może stracić nawet na 10 lat.
Dożywotni zakaz grozi osobom, które były już wcześniej karane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, tym, którzy podczas jazdy w stanie nietrzeźwości spowodowali katastrofę w ruchu lądowym oraz tym, w stanie nietrzeźwości spowodowali wypadek, w którym inna osoba straciła życie lub ma ciężki uszczerbek na zdrowiu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.